Re: Dotaz

Robert Zeman | 18.11.2011

Vážený Jiří T.,

Dovolte mi několik faktů k privatizaci bytového fondu v začátku minulého desetiletí, u kterého jsem stál a rozhodoval oproti Martinu Malému jako radní, který nastoupil tuším 1.9.2003 na místo vedoucího finančního odboru, tedy v době, kdy bylo o privatizaci dalších bytů rozhodnuto (proces byl zahájen na radě č. 13, 21.5.2003), byť byla vyhláška 6/2003 schválena v zastupitelstvu v říjnu.

Tu naleznete zde: www.prachatice.cz/mesto/legislativa/6_2003.rtf

Dále na stránkách města naleznete zápisy z rad i zastupitelstev té doby.

Ve vyhlášce se píše, že stávající nájemníci mohou koupit i byty těch nájemníků, kteří je nechtějí získat do vlastnictví a to podle pravidel uvedených ve vyhlášce. Důvod tohoto byl prostý – prodat celý bytový dům, aby majetkové vztahy byly mezi novými majiteli, nikoliv mezi městem a soukromými subjekty.

Proto u zvolených domů bylo také možné koupit byty třetí osobou. Tzn. byty se stávajícími nájemníky a v myslím, že ve více jak 20 případech se tak stalo.

Pokud tedy koupil někdo ze stávajících nájemníků byty další a ty následně prodal někomu jinému – lhostejno proto, že mu půjčil peníze na koupi nebo proto, že mu nízká prodejní cena tuto investici a obchod umožnila realizovat, neudělal nic proti městem daným pravidlům. A myslím si stejně jako tenkrát, že v tomto kole privatizace byly koupě velmi výhodné pro mnoho občanů, kteří měli možnost odkoupit byt - byty do osobního vlastnictví. Stejně jako tehdy to nelze nikomu vyčítat, tato pravidla stanovilo město – zastupitelé města.

Zda to bylo amorální? To je těžké nebo snadné říci, ale tak jako u jiných si myslím, že určitě nejen Martin Malý využil šanci, která se tehdy otevřeně nabízela a kdy privatizace byla proto činěna – aby majetek přešel do soukromých rukou a město v době, kdy byly nájmy nízké a náklady na opravy vysoké, se těmto výdajům vyhnulo a zároveň mělo příjmy z prodeje majetku.

Vážený Jiří T., nyní mi dovolte několik úvah k Vašemu příspěvku. Je 18. listopadu, před více jak 22 lety začala Sametová revoluce, kromě jiného i kvůli svobodě projevu.

Vy zde píšete anonymně, podle mého názoru záměrně o věci, která je mnoha lidem dávno známá a myslím, že ani nejde tak o pravdu, jako o poškození starosty, případně mě. A jistě sledujete nějaký důvod, o kterém se mohu domnívat jaký je a proč to děláte.

Zkrátka zneužíváte svobodu projevu. Toto diskusní fórum. Tak to vnímám. Budu rád, pokud přijdete osobně na úřad, povedete otevřenou debatu nejen o této skutečnosti. Myslím, že to všichni potřebujeme jako sůl – znovu hledat v nás to lepší, bránit se zlobě a nenávisti, nebát se neanonymně postavit za své názory a hledat skutečná řešení na tolik problémů, které jsou okolo nás a které nevyřešíme, pokud s tím nezačneme – nejlépe každý u sebe.

Nemohu nevzpomenout na to, jak jsem jako voják základní služby - špagát v listopadu 1989 seděl na deveťárně a díval se v televizi na Martu Kubišovou, jak na Václavském náměstí před davy lidí zpívá Modlitbu pro Martu, původně z roku 1968: „Ať mír dál zůstává s touto krajinou, zloba závist zášť, strach a svár, ty ať pominou, ať už pominou… “

Přeji hezký víkend. Robert Zeman

Přidat nový příspěvek